Κυριακή 17 Μαρτίου 2013

Ήττα με 4-0 γνώρισε η μικτή ομάδα νέων της Χίου

Βαριά ήττα οι Nέοι από τα Δωδεκάνησα

Ήττα με 4-0 γνώρισε η μικτή ομάδα νέων της Χίου από την αντίστοιχη των Δωδεκανήσων, στην πρεμιέρα της Β' Φάσης του πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων που διεξάγεται στο νησί μας. Οι παίκτες του Νίκου Κλαδιά παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και δίκαια ηττήθηκαν.
Μόλις στο 7ο λεπτό τα Δωδεκάνησα απείλησαν με τον Γιώργου, ο οποίος σούταρε από κοντά, αλλά ο Σιδεράτος έδιωξε σε κόρνερ. Στο 18' ο Γιώργου και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Το 1-0 για τα Δωδεκάνησα έγινε στο 32ο λεπτό με τον Βολονάκη, ο οποίος εκμεταλεύτηκε λάθος της άμυνας της Χίου και κρέμασε τον Σιδεράκη. Στο 44' ο Γιώργου πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του μετά από ατομική ενέργεια, με το 2-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο Τομάζος υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Πεταυράκη, αλλά ο Γιώργου αστόχησε στην εκτέλεσή του, στο 52'. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Βολονάκης έπιασε σουτ με τη μία μετά από γέμισμα στα δεξιά και έκανε το 3-0. Στο 64' ωραία ατομική ενέργεια του Μπαστιάνου και μπαλιά στον Μίμαρο, ο οποίος σούταρε αλλά κόπηκε από τους αμυντικούς των Δωδεκανήσων. Ο Αναγνωστάκης στο 66ο λεπτό, μετά από ατομική ενέργεια από τα δεξιά, σούταρε, αλλά ο Σαμολαδάς απέκρουσε και με τη βοήθεια του δοκαριού. Στο 72' εκτέλεση φάουλ του Μπαστιάνου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 81', μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καραγεώργη.
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Λέσβος επικράτησε 5-2 των Κυκλάδων.

ΧΙΟΣ: Σιδεράτος, Κουγιούλης, Λαγός (Παπαδόπουλος), Τομάζος, Αρνιώτης, Μαϊστράλης, Μαθιούδης, Αναγνωστάκης, Μίμαρος (Ποδιάς), Ξύδας, Μπαστιάνος
ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ: Σαμολαδάς, Παγκράτης, Σακαντάρης, Φάρας (Σαβούλης), Πολυμένοφ, Δημητριάδης, Βολονάκης, Καραγεώργης, Πεταυράκης (Παπαδόπουλος), Κουγιός (Τσαλίκης), Γιώργου