==============
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 9
ΦΟΙΝΙΚΑΣ 7

O ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΝΤΑΚΕ'Ι'ΚΑ
Με κεφαλιά του Κτίστου ισοφάρισε σε 1-1 και με σουτ του Γκέραντ 1-2 πήρε την μεγάλη νίκη και το τρίποντο που τον κράτησε αήττητο στην κορυφή της βαθμολογίας.
Με σοβαρές απουσίες , ΚΟΝΤΟΒΑ,ΣΤΑΜΑΤΑΚΗ,ΠΑΓΟΥΡΤΖΗ,ΛΑΖΗ παρουσιάστηκε στον εκτός έδρας αγώνα στα Κοντακέ'ι'κα ο Πολυκράτης και δείχνοντας χαρακτήρα κέρδισε τον Πυθαγόρα που προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα.
Στο 6' ο ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ κάννη το 1-0 και οι φιλοξενούμενοι ανεβάζουν αμέσως την απόδοσή τους και στο 9' το σουτ του ΚΑΛΗΠΟΛΙΤΗ βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 25' μετά από κόρνερ του ΝΟΤΑΡΑ ο ΚΤΙΣΤΟΥ σηκώνετε πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1 όπου έτσι τελείωσε το Α' ημίχρονο και με τον Πολυκράτη να επιζητεί την νίκη.
Το δεύτερο ημίχρονο βρίσκει τον ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ πιο αποφασιστικό και πιο έμπειρο να κρατά την κατοχή της μπάλας και στην κατάλληλη στιγμή να κάννη το δεύτερο γκολ που έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Πυθαγορείου.
Στο 59' το σουτ του ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ φεύγει μόλις άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πυθαγόρα και στο 68' ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά αναγκάζει τον τερματοφύλακα του Πυθαγόρα ΚΟΤΟΡΑ να αποκρούσει και στην συνέχεια ο ΓΚΕΡΑΝΤ με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή κάνει το τελικό 1-2 που έμεινε έως το τέλος του αγώνα.
Στο 85' ο τερματοφύλακας του ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ Γιάννης ΛΥΚΟΣ κάνει φοβερή απόκρουση στο σουτ του ΜΑΚΡΗ κρατώντας την νίκη για την ομάδα του και χειροκροτήτε από τους συμπαίκτες του και τον προπονητή του Μανώλη ΤΖΕΡΕΤΑ.
Η ομάδα του ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ αγωνίστηκε με τους:
ΛΥΚΟ,ΤΖΙΩΤΗ,ΒΑΡΔΙΚΟ,ΒΟΥΡΟ,ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗ,ΝΟΤΑΡΑ,ΚΤΙΣΤΟΥ,ΚΑΛΙΠΟΛΙΤΗ,
ΓΚΕΡΑΝΤ,ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ,ΣΙΟΥΤΡΟ, ενώ δεν σταμάτησαν να προθερμαίνονται οι
ΚΑΡΒΕΛΑΣ και ΤΡΙΨΑΣ για να είναι έτοιμοι όποτε τους το ζητούσε ο προπονητής τους .

Παραλειπόμενα
???Χωρίς να κάνει ούτε μια αλλαγή ο Μανώλης ΤΖΕΡΕΤΑΣ πήρε το τρίποντο μέσα στα Κοντακέ'ι'κα.
???Περίπου 80 με 90 φίλαθλοι παρακολουθήσαν τον αγώνα που από αυτούς ούτε 10 ήταν του πρωτοπόρου ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗ.
???Ψιλοβρόχι είχε κατά την διάρκεια του αγώνα.
???Καλύτερη του αγώνα δίχως να υστερήσουν οι υπόλοιποι παίκτες του ΑΟΠ ήταν οι ΚΤΙΣΤΟΥ και ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ.
???Παλικαρίσια και όρθιος στάθηκε από το στενό μαρκάρισμα ο φόρ του ΑΟΠ, ΣΙΟΥΤΡΟΣ στο ξερό γήπεδο του ΠΥΘΑΓΟΡΑ.
???Δεν ασχολείται κανείς με της διαιτησίες όταν κρατούν 5 με 6 λεπτά καθυστέρηση μόνο, έλεγαν!!
???Τι να λέει και ο ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ που άρχιζε να βραδιάζει και είχε να κάννη και 45 χιλιόμετρα
???Νικητές βγήκαν τα παλληκάρια του Μανώλη ΤΖΕΡΕΤΑ από το βαρύ και σκληρό αγωνιστικό χώρο όπου δεν είναι μαθημένη ούτε προπόνηση να κάνουν σε τέτοιο γήπεδο.

Μύκονος -Καρλόβασι-6-0

Αρχόντισσα των νησιών η Μύκονος Με εκθαμβωτική εμφάνιση η Μύκονος έδωσε ένα ακόμη… σόου, συνέτριψε με 6-0 το Καρλόβασι Σάμου και απέδειξε ότι απόλυτα δίκαια βρίσκεται στην έκτη θέση του ομίλου. Ενδεικτικό της ανωτερότητας των γηπεδούχων είναι ότι στο πρώτο ημίωρο είχε διαμορφωθεί το σκορ σε… 5-0! Μόλις στο 2’ ο Μπαϊρακτάρης άνοιξε το σκορ, στο 10’ ο Ξένος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, στο 17’ ο Ζώνας έγραψε το 3-0 και πέντε λεπτά αργότερα ο Αβίτογλου έκανε το 4-0. Στο 30’ ο Συριανός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0 και κάπου εκεί ο προπονητής των γηπεδούχων, Θεόφιλος Παχατουρίδης, προχώρησε σε τρεις αλλαγές. Η Μύκονος έριξε τους τόνους και απλώς διαμόρφωσε το τελικό 6-0 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζώνα στο 67’. Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια με τον Αβίτογλου στο 18’ και τον Αργυρίου στο 57’. Διαιτητής ήταν ο Αλιάγας (ΣΔ δυτικής Αττικής).
ΜΥΚΟΝΟΣ: Μαγούλας (34’ Μανταφούνης), Μελισσινός, Δάτσος, Συριανός, Θεοδώρου (35’ Μαρτίνος), Αργυρόπουλος, Αργυρίου, Ξένος (31’ Θεοχάρης), Μπαϊρακτάρης, Αβίτογλου, Ζώνας
ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ: Καλαντζής, Κονταράς (72’ Τσιρίκας), Τζερβανάκου, Φωτιάδης, Ζερίτης, Μαυρέλλος, Τσιομπάι, Κοκκινάκης (40’ Κωνσταντινίδης), Γεώργιζας, Κατσιάνης Α., Κατσιάνης Γ..
πηγή:περιφεριακό.